2010.07.15 – 600 – rocznica bitwy pod Grunwaldem
600 – rocznica bitwy pod Grunwaldem.
Bitwa stoczona 15 lipca 1410 r. pod Grunwaldem na trwałe wpisała się w polską historię. Na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska (środkowo-europejska) i zakonu krzyżackiego (zachodnio-europejska). Po trwającej niemal pół doby bitwie zwyciężyło rycerstwo polsko-litewskie.
„… W 1910 r. na ziemiach polskich, obchodzono uroczyście 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Rocznica stała się dla Polaków pretekstem do zamanifestowania Europie i światu naszych dążeń niepodległościowych, które mimo upływu lat wcale nie słabły, a wręcz przeciwnie – przybierały na sile. Centralne uroczystości stały się okazją do zorganizowania ogromnej manifestacji patriotycznej z udziałem ponad 150 tysięcy Polaków przybyłych ze wszystkich ziem polskich znajdujących się wtedy pod zaborami. W Krakowie na placu Matejki odsłonięto pomnik Władysława Jagiełły, który ufundował Ignacy Paderewski.Wzorem obchodów krajowych w wielu miastach, miasteczkach i wsiach, wybierano społeczne komitety budowy pomników 500-lecia Grunwaldu i budowano pomniki.
W naszej okolicy pomniki takie powstały m. in. w Chmielowie. Natomiast na terenie dawnej parafii Majdan postawiono krzyż Grunwaldu w Dębie (obecnie Nowa Dęba) obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i pod majdańską górką. Krzyże te poświęcił ówczesny proboszcz z Majdanu Królewskiego ks. Tomasz Mach.
Bardzo świąteczną i podniosłą oprawę miało poświęcanie i odsłanianie tych pomników: gromadziło wielkie rzesze ludzi. Przypuszczamy, że i tu było podobnie.” (MF)
W Majdanie Królewskim również mamy pamiątkę Bitwy pod Grunwaldem jest to przydrożny krzyż wzniesiony w 1910 r. (w 500 rocznicę bitwy), a odnowiony w 1983, na którym umieszczona tablica przypomina przechodniom:
1410 †† 1919
UCZ SIĘ Z GRUNWALDU
KOCHAĆ OJCZYZNĘ
1939 – 1945
1983
Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…
„Przy tej okazji warto wspomnieć, że król Władysław Jagiełło (1386-1434), przebudował obiekt przyszowski na „królewski dwór myśliwski”. Tu wielokrotnie nie tylko polował, ale też wykonywał funkcje urzędowe, przyjmował delegacje krajowe i zagraniczne…
Wczesną wiosną 1410 r. Jagiełło polował dwukrotnie w okolicznych lasach na grubą zwierzynę w celu przygotowania zapasów mięsiwa na przyszłą wojnę z Krzyżakami. Drugim razem pobyt trwał kilkanaście dni, po czym jadąc przez Kopki, Leżajsk, Jarosław, „przybył na czwartą niedzielę Wielkiego Postu do Przemyśla”.
Przed walną rozprawą z Krzyżakami Jagiełło czynił zapasy mięsiwa, urządzając szereg polowań. Już w 1409 r. ubił w Białowieży w ciągu ośmiu dni „wielką liczbę zwierzyny, którą soloną w beczkach” polecił spławić Narwią i Wisłą do Płocka „na przyszłą wyprawę”. Następnego roku w zimie urządził dwukrotnie łowy w Przyszowie. Jedne z nich zrelacjonował Długosz w następujących słowach:
„W poniedziałek po drugiej niedzieli W. Postu (17 II) udał się Władysław, król polski, z Sandomierza do Przyszowa, gdzie powtórnie oddał się polowaniu. Złowił (wtedy) dużo zwierzyny: żubrów i leśnych osłów, które w polskim języku nazywają się loszy (łosie). Napełniwszy mięsem pięćdziesiąt beczek, spławił je rzeką do Płocka dla przechowywania na przyszłą wyprawę wojenną”. (MF)
Redakcja Portalu majdankrolewski.eu serdecznie dziękuje czytelnikowi MF za współpracę i przesłane informacje o obchodach 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Zwracamy się z prośbą do Wszytkich, którzy posiadają informacje, zdjęcia, materiały dotyczące umieszczenia, odnowienia Krzyża Grunwaldu o ich udostępnienie i przedstawienie na naszych stronach. Adres e-mail: portal@majdankrolewski.eu.
Opublikuj komentarz