2010.02.11 – Promocja książki Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940 – 44
Uwaga!!! Poniżej prezentujemy uzupełnioną galerię zdjęć ze spotkania.
(zdjęcia majdankrolewski.eu i Tomasz Markowicz)
11 lutego 2010 r. o godz 18:30 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyło się spotkanie promocyjne książki TOMASZA SUDOŁA: Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940 – 44, zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.
W spotkaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gmin: Nowa Dęba i Majdan Królewski, na terenie których w latach II wojny światowej znajdował się niemiecki poligon Wermachtu „Południe”.
Gośćmi spotkania byli samorzadowcy gmin i miast: Nowa Dęba, Majdan Królewski, Baranów Sandomierski, Stalowa Wola, a także Podpułkownik w stanie spoczynku Kazimierz Bogacz, Podpułkownik Adam Nowotny – dowódca Jednostki Wojskowej i komendant poligonu w Nowej Dębie, Major Leszek Kosacki – zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie, Franciszek Zaborowski – wiceprezydent Stalowej Woli, Mirosław Pluta – burmistrz Miata i Gminy Baranów Sandomierski, Jerzy Wilk – wójt Gminy Majdan Królewski, radny Powiatu Kolbuszowskiego – Dariusz Bździkot, Wiesław Ordon – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Zygmunt Żołądź – z-ca Burmistrza Gminy Nowa Dęba; Elżbieta Gil – sekretarz Gminy Nowa Dęba, Bogdan Gunio – szef Prokuratury Okręgowej w Stalowej Woli; Leszek Pabian – dyrektor Zakładów Metalowych Dezamet S.A., Ryszard Latawiec – prezes Sanfarmu, Wanda Bareja – prezes Zakładu Produkcji Wody, Jakub Sudoł- prezes PGKiM, ks. dziekan Władysław Włodarczyk, ks. wicedziekan Antoni Sanecki, Ks. Marek Flis – Dyrektor administracyjny Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…
Opis książki:
Zlokalizowany w widłach Wisły i Sanu poligon Wehrmachtu „Południe” stanowił jedno z ważniejszych ogniw okupacyjnej struktury wojskowej w Generalnym Gubernatorstwie. W związku z budową i funkcjonowaniem poligonu miał miejsce szereg istotnych inwestycji, realizowanych w oparciu o pracę przymusową Polaków, Żydów i jeńców wojennych, zgromadzonych w kilku obozach. Ludność polska, która zamieszkiwała omawiany obszar, zmuszona była egzystować w specyficznych warunkach, na które składały się m.in. wysiedlenia wsi, obowiązek pracy przy pracach poligonowych i surowe represje wymierzane w walkę z ruchem oporu. Paradoksalnie bowiem mimo niesprzyjających warunków, związanych m.in. ze stałą obecnością wojska niemieckiego i silnym zabezpieczeniem poligonu, organizacje konspiracyjne funkcjonowały na omawianym terenie już od przełomu 1939/1940 r., a od 1942 r. rozpoczęły swoją działalność grupy partyzanckie.
Książka zmusza do refleksji nad kwestią odpowiedzialności Wehrmachtu za zbrodnie popełnione „na Wschodzie”. Równie interesująco przedstawia się kwestia skali eksploatacji robotników przymusowych czy też zasięgu i efektywności organizacji konspiracyjnych. Wszystko to składa się na nieznany dotychczas obraz okupacji niemieckiej na części terenu obecnego województwa podkarpackiego. Bogactwo materiału archiwalnego, przeważającej mierze publikowanego po raz pierwszy, uzupełniają mapy i fotografie. (za NTSK)
Opublikuj komentarz