Uwaga groźny wirus grypy typu AH1N1
KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGOW
ZWIĄZKU Z WYSTAPIENIEM PRZYPADKÓW ZAKAŻENIA WIRUSEM
GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI W USA I MEKSYKU
z dnia 25 marca 2009 r. (godz. 9.00)
(Źródło: WHO, CDC, ECDC)
24.04.2009 CDC potwierdziło 8 przypadków zakażenia człowieka wirusem grypy świń typu A (H1N1) na trenie Stanów Zjednoczonych. 6 przypadków wystąpiło w Kalifornii, 2 w Teksasie. Tylko jeden przypadek wymagał hospitalizacji. Z wywiadów epidemiologicznych wynika, że żadna z osób zakażonych nie była narażona na kontakt ze świnią.
W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1 u ludzi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych) Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:
Wracającym do kraju:
Jeżeli, w ciągu około 10 dni od powrotu do kraju wystąpią objawy
chorobowe typu:
· podwyższona temperatura ciała,
· osłabienie,
· kaszel,
· brak apetytu,
· katar,
· ból gardła,
trzeba niezwłoczne zgłosić się do lekarza i poinformować go o pobycie w rejonie występowania wirusa grypy świń typu A/H1N1.
Wyjeżdżającym za granicę:
· bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
· unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
· pozostanie w domu, jeśli u danej osoby wystąpią objawy grypopodobne,
· podczas kaszlu i kichania, zakrywanie ust i nosa chusteczką – pomoże to zapobiec zakażaniu wirusem innych osób,
· częste mycie rąk wodą z mydłem,
· unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust.
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, natychmiastowy kontakt z lekarzem.
24.04.2009 Rząd Meksyku poinformował o 3 ogniskach grypy świń typu A (H1N1). W dystrykcie federalnym Meksyku od 18.03.2009 r. zgłoszono 854 przypadki zapalenia płuc w stolicy kraju (Mexico City). 59 z nich zmarło. W San Luis Potossi w środkowym Meksyku stwierdzono 24 przypadki z objawami grypopodobnymi w tym 3 zgony. W Mexicali, w pobliżu granicy z USA stwierdzono 4 przypadki z objawami grypopodobnymi – brak zgonów.
Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne zarówno w Meksyku, jak i USA.
Wirus grypy świń typu A/H1N1 wyizolowany w Meksyku i USA nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń. Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamivir i zanamivir.
Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne. Większość przypadków wystąpiło u zdrowych i młodych ludzi. Z tego względu, że doszło do zakażenia ludzi wirusem pochodzącym od zwierząt, ze względu na geograficzne rozprzestrzenieni się wirusa, a także nietypowe grupy wiekowe, które zostały dotknięte na zaistniałą sytuację należy zwrócić szczególną uwagę.
WHO pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami USA, Meksyku i Kanady w celu dokładnego wyjaśnienia sytuacji. WHO (PAHO) wysyła misję ekspercką do Meksyku w celu wsparcia tamtejszych służb.
Więcej informacji na temat grypy świń znajdziesz na stronie internetowej GIS w dziale Grypa .
Opublikuj komentarz