×

2009.01.05 Historia w zeszycie

2009.01.05 Historia w zeszycie

Nowa Dęba, Majdan Królewski – Historia miasta i okolicy w zeszycie


kliknij, by obejrzeć galerię

5. zeszyt Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego

Wiele historycznych artykułów o Nowej Dębie, Majdanie Królewskim i okolicach znajdzie się w piątym zeszycie wydawanym przez Nowodębskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne. Promocja zeszytu odbędzie się w poniedziałek 5 stycznia o godzinie 19 w Domu Kultury w Nowej Dębie. Wydawcy zeszytu skoncentrowali się na obecnym i wcześniejszym życiu mieszkańców dwóch gmin, Nowej Dęby oraz Majdanu Królewskiego. Nie zapomnieli jednak o mieszkańcach okolicznych sołectw. W zeszycie znajdzie się między innymi artykuł o 50-leciu powstania parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie o życiu mieszkańców Majdanu Królewskiego, także w czasie powstania styczniowego oraz listopadowego, znajdzie się także biografia Jozefa Tytonia, policjanta i konspiratora z Majdanu Królewskiego oraz Nowej Dęby. Znajdzie się także artykuł o 10-leciu Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, którego członkowie tworzyli wcześniejsze i obecny piąty zeszyt. PISZ (Echo Dnia)<- kliknij

5. zeszyt Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!!!!!!!

  Tematyka piątego już zeszytu NTSK najlepiej świadczy o bogactwie naszej historii regionalnej, odkrywanej w wyniku żmudnych kwerend archiwalnych i wnikliwych studiów.

   Zeszyt otwiera obszerny tekst ks. Mieczysława Wolanina, poświęcony jubileuszowi 50-lecia Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Opisane są w nim dramatyczne boje o budowę drewnianej kaplicy, szykany ze strony władz komunistycznych, starania pierwszego proboszcza ks. Henryka Łagockiego i jego lata posługi oraz podział parafii i po latach oczekiwania budowa nowej świątyni.
   Autorstwa ks. Marka Flisa jest kilka artykułów. Jeden z nich traktuje o onomastyce nazw miejscowych z rejonu Dęby i Porąb Majdańskich. Zaskakiwać musi, jak wiele takich nazw, sięgających swoim pochodzeniem głęboko wstecz, było w powszechnym użytku. Poznanie ich pozwala nam dokładniej zrozumieć historię omawianego terenu. W kolejnych artykułach poznamy rolę, jaką Puszcza Sandomierska oraz pobliskie wioski odgrywały w okresie Powstania Listopadowego i Styczniowego. Ks. Flis pisze również o organizatorach „Strzelca” na terenie Porąb Dębskich oraz przedstawia młodych działaczy skupionych w Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej „Wici”, organizujących się na terenie Porąb Dębskich i Dęby.
   W Zeszycie znajdą również Państwo artykuły Tomasza Sudoła, poświęcone l. 1914-56. Pierwszy z nich to historia austriackiego żołnierza poległego w czasie walk I wojny światowej w rejonie Ocic. W kolejnym odnajdziemy interesujące wypisy z Księgi Adresowej Polski z lat 1926-30, rzucające trochę światła na sprawę funkcjonowania różnorodnych prywatnych przedsiębiorstw handlowych, zawodów, rzemiosł w okolicy. Dwa kolejne, z których jeden napisany we współautorstwie z ks. M. Flisem, poświęcone są ruchowi ludowemu na tym terenie w okresie międzywojennym. Następne trzy przedstawiają losy trzech ludzi z okresu okupacji niemieckiej 1939-45: młodego żołnierza ZWZ-AK Mariana Wątróbskiego, aresztowanego i zamordowanego przez Niemców, Józefa Tybonia – komendanta posterunku policji granatowej w Majdanie Królewskim, a następnie w Dębie oraz Stefana Krząstka – więźnia obozów w Pustkowie i Sachsenhausen.
   Kolejny z tekstów – autorstwa Jerzego Sudoła mówi o odnowieniu przydrożnego krzyża, niegdyś drewnianego, zlokalizowanego przy ogrodzeniu szpitala wewnętrznego w Nowej Dębie. Całość zamyka artykuł poświęcony jubileuszowi 10-lecia NTSK. Tomasz Sudoł (nowadeba.pl)<- kliknij

Opublikuj komentarz