2010.01.13 Medale za Zasługi dla Obronności Kraju
Z pewnym opóźnieniem informujemy o wręczeniu „Medali za Zasługi dla Obronności Kraju”, redakcja portalu otrzymała zdjęcia – relację z uroczystości kilka dni temu. Zdjęcia z archiwum Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć.
13 stycznia 2010 r. w sali widowiskowej Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy osobom z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego.
Medale „Za zasługi dla Obronności Kraju” nadawane są przez Ministra Obrony Narodowej rodzicom, którzy wychowali trzech lub więcej wzorowych żołnierzy.
Medale wręczył Szef WSzW w Rzeszowie płk dypl. Witold Przybyła. Rodzicom żołnierzy gratulował Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu ppłk mgr inż. Mirosław Ciesielski. Odznaczeni otrzymali również kwiaty od samorządów gminnych, które wręczyli wójtowie lub przedstawiciele gmin.(…) Podczas uroczystości odznaczenia otrzymali:
Z terenu Miasta Kolbuszowa – Srebrne medale: Stanisława i Janusz Gąsior; Maria i Adam Sito; Zofia Tylutka. Z terenu Gminy Majdan Królewski – Srebrny medal: Genowefa i Stanisław Pachucki. Z terenu Gminy Raniżów – Srebrny medal: Teresa i Edward Chudzik; Genowefa i Wojciech Ozga. Z terenu Gminy Dzikowiec – Srebrny medal: Danuta i Jan Buczek; Józefa i Stanisław Guścior; Maria i Czesław Chudzik; Anna i Jan Tereszkiewicz. Z terenu Gminy Cmolas – Srebrny medal: Janina i Antoni Cudo. (…)
Tekst: Strona Powiatu Kolbuszowskiego
Kliknij na zdjęcie, by obejrzeć galerię….
Zdjęcia pochodzą z archiwum Starostwa Powiatowego w Ropczycach.
Medal „Za zasługi dla obronności kraju” – to polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej. Został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy (złoty medal – rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową). Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja. Medal dzieli się na trzy stopnie: Złoty Medal, Srebrny Medal, Brązowy Medal.
Opublikuj komentarz